Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
Na spletu lahko naletimo na različne oblike nasilja, ki se med otroki in najstniki najpogosteje izvaja kot spletno ustrahovanje, spletno trpinčenje ali spletno nadlegovanje, kar s tujko imenujemo cyberbullying, 'ustrahovanje prek digitalnih naprav'. Lahko se pojavi prek SMS-sporočil, MMS-sporočil, različnih aplikacij in klepetalnikov, družabnih omrežij, forumov ali videoiger. Pogosto gre za pošiljanje, objavljanje in deljenje negativnih oz. škodljivih vsebin o nekom, s čimer ga spravimo v zadrego ali ponižamo. Vsako spletno nasilje, čeprav je na prvi pogled morda nedolžno, je nedopustno in na žrtvi pusti posledice. Žrtev lahko doživlja stisko, ki v hujših primerih vodi v depresijo, izolacijo in celo samopoškodovanje.
Če opazimo, da je nekdo žrtev nasilja, zato ustrezno ukrepajmo. Na družabnih omrežjih lahko nasilne komentarje in posameznike prijavimo. Če gre za kaznivo dejanje (npr. deljenje intimnih fotografij mladoletnih oseb, izsiljevanje, grožnje ipd.), je treba obvestiti policijo, pred tem pa shraniti dokaze nasilnega vedenja.
Posameznika, ki izvaja nasilje, lahko tudi opozorimo, naj tega ne počne, vendar pazimo, da se v želji pomagati ne postavimo v nevaren položaj. Proti povzročitelju nasilja ne ukrepamo z nasiljem, ki navadno izzove še več nasilja. Zelo pogosto so posamezniki nasilni zato, ker sami potrebujejo pomoč. Če takšnega povzročitelja razkrijemo, mu dejansko lahko tudi omogočimo, da bo deležen pomoči.
Praktični napotki za starše
Kako lahko prepoznate, ali je vaš otrok žrtev spletnega nasilja?
Ni gotovega znaka, da je vaš otrok resnično žrtev spletnega nasilja, prav tako lahko navedeni znaki pomenijo marsikaj drugega. A če sumite, da gre za spletno nasilje, bodite pozorni, če vaš otrok:
Kaj storiti, če otroka kdo nadleguje na spletu?
Vir: www.safe.si