Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
Humani papilomavirusi (HPV) so pogosta virusna okužba, ki se prenaša s tesnimi stiki s kožo ali sluznico okužene osebe (za prenos je dovolj že dotik roke in spolovila). Cepljenje proti HPV je eden najpomembnejših preventivnih ukrepov, ki ne ščiti samo žensk pred nastankom raka materničnega vratu in drugih vrst raka, temveč tudi moške.
Okužba poveča tveganje za razvoj (pred)rakavih obolenj, zato sta zavedanje, kako se lahko okužimo, in preventiva izjemnega pomena. Poleg raka materničnega vratu HPV povzroča še pet vrst raka. Zdravila proti okužbi s HPV ni, zdravijo lahko le posledice. Zaradi tovrstne okužbe v Sloveniji zboli več kot 200 žensk in moških, približno 1600 žensk letno se zdravi zaradi predrakavih sprememb na materničnem vratu.
Zdravniki opozarjajo na »pravilo ABC« varne in zdrave spolnosti:
A – »abstinenca«/odložitev prvega spolnega odnosa na obdobje večje zrelosti oziroma do parterja, ki ga poznamo in mu zaupamo,
B – »bodi zvest«/zvestoba dveh partnerjev (za osebe, ki imajo v življenju več spolnih partnerjev, je večje tveganje za okužbo s HPV in druge spolno prenosljive okužbe),
C – condom ali kondom po slovensko, njegova pravilna uporaba za zaščito tako pred nezaželeno nosečnostjo kot pred spolno prenosljivimi okužbami (zmanjša tudi tveganje za okužbo s HPV, vendar je ne prepreči povsem – zaradi prisotnosti teh virusov na drugih mestih kože in v sluznici).
Najboljša zaščita je cepljenje
Ob mednarodnem dnevu ozaveščanja o HPV, 4. marca, bo Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) v sodelovanju z zdravstvenimi domovi v univerzitetnih mestih Ljubljana, Maribor, Novo mesto, Nova Gorica in Koper organiziral cepilni dan za študente pod sloganom "Šeraj ljubezen, ne bolezen". To je priložnost tudi za ostale do 26. leta, ki niso bili cepljeni, da se zaščitijo pred vrstami raka, ki jih povzroča HPV. Nacionalni program od lanskega poletja omogoča brezplačno cepljenje mladih do 26. leta, torej študentom, zaposlenim in ostalim. Tisti, ki niso študentje, naj se obrnejo na izbranega zdravnika ali cepilno ambulanto zdravstvenega doma, kjer živijo.
4. marca se lahko cepite tudi v Zdravstvenem domu Koper v pritličju otroško-šolskega dispanzerja (Dellavallejeva ulica 3) od 14. do 17. ure. Naročanje je možno na povezavi.
V Sloveniji je na voljo 9-valentno cepivo, ki varuje pred sedmimi najnevarnejšimi genotipi HPV, ki povzročajo več kot 90 odstotkov raka materničnega vratu in velik delež drugih vrst. Cepljenje varuje tudi pred nadležnimi bradavicami na spolovilih, saj vsebuje genotipa HPV, ki povzročata 90 odstotkov genitalnih bradavic.
Cepljenje priporočajo tudi zaradi ogrožanja drugih. Je bolj učinkovito kot prebolelost HPV-okužbe.
Povzeto po nacionalni akciji NIJZ