Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
Ljudska univerza Koper je skupaj s partnerji Ljudsko univerzo Sežana, Središčem Rotunda Koper in Zavodom Nomed vključila v izobraževanje že 1661 odraslih v 269 izobraževalnih programov. Skupaj za kompetence obalno-kraške regije (SKOK) je projekt, ki ga financirata Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje ter EU in je namenjen izboljšanju jezikovnih, digitalnih, socialnih in drugih temeljnih zmožnosti odraslih. Svoje dosežke so z javnostjo podelili na vmesni konferenci minuli četrtek, 5. junija, v Izoli, kjer so poudarili tudi vpliv znanja več jezikov na posameznika in družbo ter pomen večjezičnosti za našo regijo.
Osrednja tema konference z naslovom SKOK v jezikovno raznolikost – temeljne zmožnosti odraslih je bila večjezičnost, saj je naša regija zaradi svoje lege vselej tesno povezana tako z dvojezičnostjo kot večkulturnostjo. Zato ne preseneča podatek, da so doslej organizirali že 94 jezikovnih tečajev in v njih zabeležili 1068 vključitev. Največ je bilo zanimanja za tečaje italijanščine, teh so organizirali kar 33. Nekaj manj je bilo tečajev slovenščine kot tujega jezika. Sledijo tečaji nemščine, angleščine, španščine, francoščine. Organizirani so bili tudi programi ruščine, japonščine, kitajščine in korejščine. Koordinatorka projekta, Kristina Udovič Kocjančič, je povedala, da so z rezultati projekta zelo zadovoljni, saj lahko ponujajo "odraslim vseh starosti različne programe" in se na daljši rok prilagajajo "potrebam posameznikov in podjetij v regiji".
Večjezičnost pozitivno vpliva tudi na možgane in spomin
Prisotni na konferenci so se z učiteljico korejščine spustili v jezikovno pustolovščino, udeleženci tečaja so podelili svojo izkušnjo spoznavanja tega eksotičnega jezika in kulture.
Konferenco je obogatilo tudi sodelovanje Jane Verdnik, mag. psih. s Filozofske fakultete v Ljubljani, ki je povedala, da večjezičnost pri posamezniku pozitivno vpliva tudi na možgane in spomin. Raziskave kažejo, da se pojav demence lahko zamakne pri večjezičnih posameznikih za kar 5 let, boljši naj bi bil delovni spomin in sposobnost zavedanja perspektive drugega.
Izboljšati kompetenc zaradi potreb na trgu dela
Namen projekta SKOK je povečati vključenost odraslih v vseživljenjsko učenje ter izboljšati kompetence, ki jih potrebujejo zaradi potreb na trgu dela, večje zaposljivosti in mobilnosti ter osebnega razvoja za delovanje in odzivanje na tehnološke, demografske in podnebne spremembe v sodobni družbi. Prav zato ponujajo v SKOK-u različne programe ter se prilagajajo potrebam lokalnega okolja in gospodarstva. Posamezniki lahko izbirajo med programi tujih jezikov, usposabljanji za digitalne in mehke veščine, trajnostnost, podjetnost in drugo, ti lahko trajajo od 30 pa do 100 ur. Projekt bo trajal vse do leta 2029, do takrat bodo partnerji v regiji organizirali skupaj več kot 650 tečajev. Prav zaradi tega se ponudba dopolnjuje in prenavlja. Do zaključka projekta bo v regiji vključenih več kot 4000 odraslih, nekateri se bodo v programe lahko vključili večkrat.
Ljudska univerza Koper