Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
Zavod YouSea in Radio Capris sta v sodelovanju z ostalimi partnerji konzorcija Povezani za morje, torej z društvom Morigenos ter zavodoma Nomed in IZRIIS, pripravila novo poletno pobudo ozaveščanja o morju: "Morske živali niso igrače!" Akcija je namenjena krajanom in obiskovalcem slovenske Istre, predvsem družinam z otroki. S pomočjo atraktivnih podob in radijskih vsebin na prijazen način opozarjajo na pomembno, a pogosto spregledano sporočilo: "Stik z živimi živalmi naj bo spoštljiv in nikoli vsiljiv".
Želijo si, da bi turisti in domačini razumeli, da školjke, raki, ribe, morske zvezde, delfini in drugi prebivalci morja niso namenjeni njihovi zabavi, temveč imajo ključno vlogo v občutljivem morskemu ekosistemu.
Morske živali niso igrače!
Vsem, še posebej otrokom, želijo približati sporočilo, da se živali in rastlin ne dotikamo, ampak zgolj občudujemo njihovo barvitost in lepoto z varne razdalje. Kampanja se osredotoča na ozaveščanje o ranljivosti morskih organizmov in pomenu ohranjanja biotske raznovrstnosti našega morja, zlasti v poletnem času, ko je območje slovenske Istre najbolj obremenjeno.
Številni obiskovalci kopališč in priobalnega pasu pogosto – ne da bi se zavedali posledic – posegajo v morski svet tako, da iz vode jemljejo morske živali, jih fotografirajo ali celo odnašajo domov. S kampanjo želijo jasno sporočiti, da so tudi najmanjši, morda manj poznani prebivalci morja, pomemben del občutljivega ekosistema in da je treba z njimi ravnati z razumevanjem in spoštovanjem.
Z različnimi izobraževalnimi aktivnostmi in dogodki želijo širši javnosti približati raznolikost življenja v morju ter spodbuditi spoštljiv odnos do narave, ki nas obdaja. Verjamejo, da lahko z izobraževanjem, s pozitivnimi zgledi in sodelovanjem prispevamo k dolgoročnemu varovanju morskega okolja.
Zakaj morske živali niso igrače
Morske živali niso igrače, so živa bitja – občutljiva in pomembna za ravnovesje v morskem ekosistemu. Otrokom in drugim obiskovalcem kopališč ter priobalnega pasu želijo omogočiti stik z naravo na način, ki ne škoduje: z opazovanjem, učenjem in spoštovanjem.
Naše morje je dom številnim vrstam, od pisanih rakovic in morskih polžev do hobotnic, morskih konjičkov in školjk, kot je veliki leščur, ki je, žal, vrsta v izumiranju in nas uči pomena ohranjanja biotske raznovrstnosti. Nanj in na njegovo izumiranje so želeli opozoriti tudi s projektom V spomin velikim.
Mnoge vrste so zaščitene, številne zelo ranljive že ob kratkem stiku z ljudmi. Dotik ali jemanje iz vode jih lahko resno ogrozi ali celo povzroči njihov pogin.
Katere živali so v našem morju in zakaj so tako ranljive
Morski konjički doživijo velik stres že ob dotiku, trganje pritrjenih živali in rastlin s skal povzroči njihov pogin, hobotnice in sipe se branijo z izločanjem črnila, kar jih oslabi, školjke, raki, ježki, morske kumare in morske zvezde zaradi dotikov in brez morske vode ali v kanglici lahko hitro poginejo.
Tudi v našem morju živijo morske korale, kot je kamena korala, ki je žival – kolonija številnih drobnih osebkov (polipov). Gre za zavarovano in ogroženo vrsto, zelo občutljivo na dotik, že najmanjši stik lahko povzroči poškodbe ali upočasni njeno rast. Božanje, trganje in lomljenje njihovih delov lahko povzroči njihov pogin.
Tudi meduze so živali, ki čutijo. Tako kot druga morska bitja tudi one ne morejo dihati zunaj vode, zato jih ne jemljimo iz morja. Pomembno je, da do vseh ohranjamo varno razdaljo, saj nas nekatere vrste lahko opečejo z ožigalkami, ki jih uporabljajo za lovljenje plena in obrambo pred plenilci.
S sabo odnesi le spomine
Za ohranjanje morskega sveta je pomembno dobro premisliti, preden s kopališča odnesemo školjke ali polžke. Morda se nam zdijo nepomembni, a prav ti naravni ostanki služijo kot zavetje številnim morskim živalim, na primer rakom samotarjem. Če v naravi ni dovolj praznih školjk, bodo ti rakci poiskali nadomestke, pogosto plastične odpadke, kot so zamaški, kar je še en dokaz, kako človekovo ravnanje vpliva na življenje v morju.
Prav tako ne podpiramo trgovine s posušenimi morskimi živalmi, njihovimi deli, oklepi ali ogrodji. Če nam kdo ponuja posušenega morskega konjička, morsko zvezdo, ježka ali podobne "spominke", jih ne kupimo. S tem namreč spodbujamo ravnanja, ki niso trajnostna in prispevajo k uničevanju morskega življenja.