Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
Ob prazniku Občine Izola je župan Milan Bogatič podelil občinska priznanja posameznikom in organizacijam, ki s svojim delovanjem pomembno prispevajo k razvoju in ugledu skupnosti. Slovesna podelitev je potekala v soboto, 12. julija, v izolskem letnem kinu Arrigoni. Svečanost so obogatile arije iz Traviate Giuseppa Verdija v izvedbi Pihalnega orkestra Izola pod taktirko Mirka Orlača in pevski solisti Štefica Grasselli, Gregor Ravnik ter Jure Počkaj.
Utrinek s svečanosti
Zlato priznanje Mirku Orlaču, ki je z dirigentsko palico Izolo ponesel v svet
Plaketo z zlatim grbom Občine Izola je prejel Mirko Orlač – glasbeni pedagog, dirigent in gonilna sila številnih glasbenih projektov v Izoli in širše. V slovensko Istro je leta 2005 »začasno« prišel kot učitelj trobil, a ga je življenje in delo kmalu trdno zasidralo v izolsko skupnost. Leta 2007 je kot član Pihalnega orkestra Izola prevzel dirigentsko palico in orkester popeljal v novo obdobje. S svežim pristopom in premišljenim izborom programa je orkestru dal nov zagon. Kmalu so sledili vidni uspehi na domačih in mednarodnih tekmovanjih. Ob tem pa Orlač vodi še šolska pihalna orkestra podružničnih šol v Izoli in Piranu (Glasbena šola Koper), kjer vzgaja mlade, bodoče glasbenike.
Njegovo delo presega okvirje glasbene stroke: zavedajoč se pomembne socialne vloge kulturnih društev, z glasbo združuje generacije in ustvarja skupnost. Člani orkestra v njem prepoznavajo mentorja in oporo, ki spodbuja ustvarjalno preživljanje prostega časa in prenašanje izzivov sodobnega sveta.
V zadnjem času se posveča projektom, ki orkester peljejo na domača in tuja prizorišča, kjer predstavljajo Izolo z raznolikim programom. Orlač v glasbenem svetu s pogumom združuje na videz nezdružljivo in navdušuje tako gostujoče glasbenike kot publiko.
Mirko Orlač. Foto: B. Furlanič
Ambasadorji občine: Pihalni orkester Izola
Ob 150. obletnici neprekinjenega delovanja prejema posebno priznanje – naziv ambasadorja občine – Pihalni orkester Izola. Orkester, ustanovljen leta 1875, velja za enega najstarejših v Sloveniji in pomembno kulturno institucijo, ki je skozi desetletja postala nepogrešljivi del izolskega utripa.
S svojo prisotnostjo na številnih občinskih slovesnostih, državnih praznikih, koncertih in drugih dogodkih orkester bogati javni prostor in krepi zavest o pomenu kulturne dediščine. Njihove izvedbe slovenskih in tujih skladb niso le umetniški doprinos, temveč tudi vez med generacijami. Posebej pomembno vlogo imajo pri vzgoji mladih glasbenikov – mnogi med njimi so svojo pot začeli prav v izolskem orkestru in danes delujejo kot priznani glasbeniki ali pedagogi.
Pihalni orkester Izola je skozi desetletja gojil vezi tudi preko meja: s koncerti in sodelovanji v Italiji, Avstriji, na Hrvaškem in drugod uspešno predstavlja Izolo in slovensko kulturo v tujini. Njihovo delovanje presega glasbo: s povezovanjem lokalnih skupin in sodelovanjem v dobrodelnih projektih pomembno prispevajo k življenju skupnosti.
Pihalni orkester Izola
Srebrna plaketa Strelskemu klubu Izola za 70 let vztrajnosti in uspehov
Strelski klub Izola letos praznuje častitljivih 70 let delovanja. V sedmih desetletjih so člani ne le ohranjali, temveč tudi razvijali tradicijo športnega strelstva v mestu. Klub je v tem času preživel številne selitve in izzive, vendar se je vedno znova utrdil kot prostor predanosti, povezovanja in športa.
Za seboj ima pomembne organizacijske uspehe – med drugim dve državni prvenstvi z več kot 400 tekmovalci. Danes klub deluje na enem najlepših elektronskih strelišč v zahodni Sloveniji, kjer trenirajo državni prvaki in mladi reprezentanti. Njihova oprema je vrhunska, gonilna sila napredka pa je prostovoljsko delo.
Zavezani so tudi k vzgoji mladih: vsako leto na strelišče privabijo vsaj enega otroka »s ceste« in mu nudijo varen prostor, da lahko raste v disciplini, osredotočenosti in športnem duhu. Plaketa s srebrnim grbom Občine Izola je poklon neomajni vztrajnosti, prostovoljstvu in športni odličnosti.
Strelski klub Izola
Županova priznanja v roke petim izjemnim prejemnikom
Marino Sinković, domačin in dolgoletni ribič, je v knjigi Ribiški dnevnik od Izole do Savudrije in malo čez zapisal vsakdanje življenje na izolski ribiški barki z vsem, kar ga je spremljalo – trdim delom, humorjem in globoko povezanostjo z morjem. S pristnimi in iskrenimi zapisi je oživil pomemben del izolske preteklosti, ki bi sicer lahko utonila v pozabo. Njegov dnevnik ni le osebna pripoved, temveč dragocen dokument nekega časa, ki ohranja ribiško dediščino mesta in jo približuje mlajšim generacijam. Hvala za izjemen prispevek k ohranjanju kulturne identitete Izole!
Marino Sinković
Jadran Barut je z življenjem in delom pustil neizbrisen pečat v Izoli in njenem športnem utripu. V Veslaškem klubu Argo je začel ustvarjati svojo športno pot že leta 1954, prve večje uspehe pa dosegel leta 1962. Krona njegove kariere je bilo 4. mesto z jugoslovanskim osmercem na olimpijskih igrah v Tokiu leta 1964, za kar je bil leta 2012 sprejet v Hram slovenskih športnih junakov. Navduševal je tudi kot trener v VK Argo – njegovi varovanci so dosegali odlične rezultate, sam pa je ostal zvest veslanju in Izoli, ki jo je z vsako medaljo ponesel v svet. Ob tem je bil cenjen tudi kot delavec v Mehanotehniki in kasneje aktiven član balinarskih klubov v Izoli in Kortah. Gospodu Barutu se zahvaljujemo za izjemen prispevek k razvoju izolskega športa.
Jadran Barut. Foto: D. Sinožič
Prostovoljno gasilsko društvo Korte že vrsto let s predanostjo, solidarnostjo in neomajno voljo skrbi za varnost krajanov ter soustvarja močno in povezano skupnost. Člani društva ne izstopajo le ob intervencijah, temveč tudi v vsakdanjem življenju: s prisotnostjo v gasilskem domu, odprtostjo do sovaščanov, pripravljenostjo pomagati in ohranjanjem dobrih vezi z drugimi gasilskimi društvi. V PGD Korte že od nekdaj spodbujajo tudi medgeneracijsko sodelovanje. Posebno pozornost namenjajo delu z mladimi in zanje ustvarjajo varen prostor za učenje, druženje in rast. Sadovi njihovega dela se kažejo tudi v uspehih: letos so mladi gasilci na gasilski orientaciji dosegli prvo mesto, kar je v ponos celotni skupnosti. Ob številnih pobudah za skupno dobro, organizaciji vaških dogodkov in vsakodnevni skrbi za urejenost in pripravljenost PGD Korte dokazuje, da prostovoljstvo še vedno živi, in to s polnim srcem.
PGD Korte
Občina Izola z županovim priznanjem nagrajuje tudi dr. Mitjo Briclja za njegov izjemen prispevek k prepoznavnosti Izole na nacionalni in mednarodni ravni. Kot dolgoletni koordinator tematske skupine za kakovost okolja v okviru Strategije EU za Jadransko-jonsko regijo (EUSAIR) je dr. Bricelj močno vplival na promocijo trajnostnega razvoja in zelenih praks – tudi v naši občini. Posebno vlogo je odigral pri snovanju in izvajanju Tedna sredozemske obale in makroregionalnih strategij, pomembnega mednarodnega dogodka, ki že desetletje poteka prav v Izoli. Sodeloval je tudi pri vzpostavitvi Podporne točke EUSAIR, ki je občini omogočila aktivno vključevanje v mednarodne projekte in razprave o prihodnosti Jadransko-jonske regije. Z vidnim prispevkom pri zaprtju nekdanje obalne ceste med Izolo in Koprom za motorni promet je dr. Bricelj pomagal udejanjiti tudi enega najbolj prepoznavnih trajnostnih ukrepov v prostoru. Njegovo znanje, povezovalna moč in predanost so pomembno pripomogli k temu, da je Izola danes sinonim za trajnostno, povezano in odprto skupnost.
dr. Mitja Bricelj
Prejemnik priznanja pa je tudi Aleksander Krbavčič, ki je že več kot tri desetletja srce in duša Prostovoljnega gasilskega društva Izola. Svojo pot je začel kot gasilec operativne enote, kasneje pa je bil več let predsednik društva in podpredsednik Gasilske zveze Izola. Danes v društvu deluje kot predsednik komisije veteranov – tako na občinski kot regijski ravni – ter nosi naziv častnega predsednika PGD Izola. S svojo vztrajnostjo, predanostjo in čutom za skupnost je pomembno prispeval k razvoju društva. V zadnjih letih je bil vpet tudi v proces gradnje novega gasilskega doma, obenem pa je ohranjal trdne vezi z gasilskimi društvi v regiji. Gospod Krbavčič je vedno pripravljen pomagati, svetovati ali prijazno sprejeti kogar koli, ki potrka na vrata gasilskega doma. S svojim trdim delom je dokazal, da je prostovoljstvo temelj solidarnosti in varnosti v naši skupnosti.
Aleksander Krbavčič
Vsem nagrajencem iskreno čestitamo!