Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
V Izoli danes pričenjamo s praznovanjem ene večjih istrskih tradicionalnih prireditev, Ribiškega praznika – Mala barka, ki se bo letos odvil že petdesetič. Celoten program, ki so ga pripravili na Centru za kulturo, šport in prireditve, je bil predstavljen na današnji novinarski konferenci v Izolani – Hiši morja, tudi novem izolskem prireditvenem prostoru, kjer so sicer na ogled ladijski modeli, skozi dokumentarne fotografije pa je predstavljena preteklosti našega mesta.
Praznovanje se bo pričelo že danes zvečer, ko se bo ob 20. uri v galeriji Alga odvila otvoritev razstave KDLU TUBA z naslovom »O srečen ribič, srce zvesto«. Med morskimi jedmi nas bo sicer cel vikend na Lonki in Velikem trgu spremljala glasba Novih fosilov, Tinkare Kovač, zasedbe Šukar, Primorskih fantov, Nine Pušlar, Lunce, zasedbe Mi trije, Pihalnega orkestra Izola, MoPZ Izola, ŽePZ Korte, in še mnogih drugih. Sobota ne bo minila brez tradicionalnega športnega programa, odvil se bo tudi slikarski ex–tempore, otroški program itd.
Letošnji praznik bo še toliko bolj povezan z morjem in starimi običaji, saj se bodo v sklopu slednjega odvile tudi nekatere aktivnosti projekta Mala barka 2, v katerem sodelujeta tako Občina Izola kot Turistično združenje Izola. Projekt, ki se sofinancira s sredstvi Interreg V-A Slovenija-Hrvaška predstavlja nadgradnjo projekta Mala barka, ki je v prejšnjem finančnem obdobju povezal Izolo in Kvarner, tokrat pa združuje še večje število partnerjev iz območja slovenske in hrvaške Istre. V sklopu praznovanja si bodo tako obiskovalci v petek lahko ogledali prikaz izdelave ribiških mrež ter vozlov in vzdrževalnih del na čolnu, obiskali kulinarični kotiček Mala barka, kjer se bodo seznanili s pripravo tipičnih avtohtonih morskih jedi, dogajanje pa bo spremljala tudi tipična glasba našega prostora. Ob 19. uri se bo v Izolani – Hiši morja odvilo predavanje oz. predstavitev knjige na temo razvoja pomorstva v Sloveniji.
»Letos se bodo obiskovalci ponovno lahko naužili morskih in drugih dobrot tudi na Pomolu okusov, ki je bil lani izpeljan prvič, in kjer se bodo predstavili izolskih gostinci,« je povedala direktorica Centra za kulturo, šport in prireditve Izola, Zvonka Radojevič in opozorila tudi na spremenjen prometni režim za čas praznovanja. Poleg pestrega programa, ki ga pripravljajo organizatorji, bodo na prazniku aktivno sodelovali tudi nekateri gostinci. Nekoliko drugačen program se npr. obeta v Barieri, kjer bodo v petek vrteli house glasbo, v soboto pa bodo nastopili Pizza Connection.
Morje pa ni le rdeča nit praznika, pač pa tudi nekdanjega muzeja Parenzana, ki po novem nosi ime Izolana – Hiša morja. Ribištvo je namreč že v srednjem veku postalo ena pomembnejših gospodarskih panog v Izoli, ki je mesto zaznamovala vse do danes. Pri prenovi prostorov Občina Izola in Turistično združenje Izola sodelujeta s Pomorskim muzejem Sergej Mašera Piran, ki jim nudi strokovno pomoč. Na novinarski konferenci je direktor pomorskega muzeja Franco Juri poudaril, da prostor ni ustrezal muzejskim kriterijem, ravno zato se je soglasno sprejela odločitev o novem poimenovanju. »Morje namreč močno zaznamuje identiteto Izole, ki je skozi svojo zgodovino in pomembne osebnosti kraja s slednjim tesno povezana,« je povedal.
Pritlični del Hiše morja prikazuje preteklost Izole ter preko dokumentarnih fotografij poudarja njen morski in obmorski značaj, zlasti ribištvo kot glavno gospodarsko dejavnost. »Vse do sredine 20. stoletja je ribolov potekal na lesenih ladjah, ki so jih gradili in popravljali v lokalnih ladjedelnicah in škverih. Zato je predstavljeno ladjedelstvo in, ker pravih starodobnih plovil skorajda ni več, prek ladijskih modelov tudi jadrnice in tradicionalna plovila, ki so bila značilna za vsa tri obalna mesta: Izolo, Koper in Piran,« je poudarila kustosinja za novejšo zgodovino pomorstva in muzejska svetnica. dr. Nadja Terčon. Predstavljene ladijske modele oz. kar male modelarske umetnine so izdelali različni modelarji, med katerimi je bil tudi Izolan Marcel Blažina, ki je izdelal vrsto vrhunskih mojstrovin.
Zgornje nadstropje hiše bo urejeno tekom letošnjega leta. V njem bo na ogled razstava izolskih športnikov, en prostor bo namenjen Parenzani, uredili se bosta multimedijska in didaktična soba. Osrednji prostor pa bo, podobno kot v pritličnem delu, namenjen morju – ribištvu in predelovalni industriji. »Poudarek bo tudi na zgodovinsko pomembnih osebnostih, kot so Pietro Coppo, družina Besenghi ipd.,« je dodal Franco Juri. Župan mag. Igor Kolenc je povedal, da Občina sicer še naprej aktivno dela na ureditvi »pravega« muzeja v Izoli, ki bi lahko bil lociran na območju bivše Argoline: »Občina si prizadeva postati lastnica tega območja in pridobiti sredstva, ki so za ribištvo na voljo v tej finančni perspektivi. Izola si namreč zasluži imeti »pravi« muzej.«
Direktor Turističnega združenja Dean Kocjančič je ob koncu novinarske konference še povedal, da zbrani statistični podatki kažejo, da se bomo tudi letos lahko pohvalili s še eno uspešno turistično sezono. »Kljub temu, da smo že lani govorili o dobri sezoni in polni zasedenosti, zbrani podatki kažejo, da smo v juliju vseeno uspeli realizirali še za 7 % več nočitev, od tega je bilo skoraj 20 % več tujih gostov,« je poudaril Kocjančič. Skupaj sicer v prvih sedmih mesecih leta beležimo 10 % porast števila realiziranih prenočitev v vseh vrstah namestitvenih enot v primerjavi s preteklim letom. Zanimivo je letos veliko več čeških in madžarskih gostov. Enako dobro je obiskana tudi Izolana, ki si jo je od odprtja (sredine julija) ogledalo že okoli 800 obiskovalcev.