Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
Pred vrati je Evropski teden zmanjševanja odpadkov, ki bo potekal med 18. in 26. novembrom. Komunala Izola se bo pridružila največji akciji, katere cilj je okoljsko ozaveščanje in spodbujanje k sodelovanju pri zmanjševanju količine odpadkov.
Od leta 2009 jo organizira Evropska komisija s podporo programa Life+. V okviru akcije vsako leto nastajajo pobude za nove načine promocije zmanjševanja odpadkov, ponovne uporabe izdelkov in recikliranja materialov. Vsako leto se akcija osredotoča na drugo temo; letos je to ponovna uporaba.
Komunala Izola beleži pozitivno rast deleža ločeno zbranih odpadkov s 17,9 % v letu 2010 na 54 % v letu 2016 in si prizadeva dodatno povečati delež ločeno zbranih frakcij. Podjetje namenja veliko pozornosti najmlajšim občanom, katere že od samega začetka ločenega zbiranja odpadkov poučuje v šolah in vrtcih o ravnanju z odpadki.
Letošnji teden zmanjševanje odpadkov smo okrepili z bogato paleto dejavnosti, ki vključuje vse učence izolskih osnovnih šol skozi ves mesec. Akcijo, ki smo jo poimenovali »LOČUJEMO – ZMAGUJEMO«, smo pričeli s predstavitvijo gospoda Fujmana in njegovim nepravilnim ravnanjem z odpadki, ki so si ga ogledali vsi izolski osnovnošolci.
Po predstavitvi kratkega video-posnetka, v katerem nezemljan Fujman nepravilno ravna z odpadki, bomo v tem tednu obiskali vse osnovne šole z interaktivno predstavo, ki odpira pogled na tisočere možnosti ponovne uporabe. Sledili bodo trije različni natečaji, kjer bodo učenci lahko prikazali dobre prakse ločevanja ter izvirnost pri oblikovanju novih izdelkov iz ponovne uporabe.
Današnje stanje okolja potrebuje novo generacijo ekološko ozaveščenih oseb, ki ne skrbijo le za smotrno ločevanje odpadkov, temveč so sposobni minimizirati njihov nastanek. Vsak nastali odpadek je strošek za družbo in za naravo. Ponovna uporaba pa je korak pred reciklažo, saj ne zahteva industrijskih postopkov predelave in odpira vrata kreativnosti. Če vas bodo v naslednjih dneh, na poti proti ekološkemu otoku, ustavili otroci in vprašali o vašem odnosu do odpadkov, jim prisluhnite, saj, kot pravi indijanski pregovor, »sveta ne podedujemo od naših prednikov, temveč si ga izposojamo od naših otrok«.