Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
Obalne občine, Koper, Izola, Piran in Ankaran, podeljujejo Kocjančičevo nagrado za oblikovanje, raziskovanje in ohranjanje kulturne identitete Istre ter njene prepoznavnosti v širšem prostoru. Strokovna komisija v sestavi uveljavljenih umetnikov in kulturnih delavcev, Ines Cergol, Roberta Vincoletta, Edelmana Jurinčiča, Neve Zajc in Natalije Planinc, je letos med dvema kandidatoma z večino glasov izbrala nedavno preminulega Berta Pribca.
Magister informatike in bibliotekarstva, pesnik, publicist ter prevajalec Bert Pribac sodi med najvidnejše književne ustvarjalce slovenske diaspore. Rodil se je januarja 1933 v Srgaših, kot deveti od šestnajstih otrok. Po zaključeni gimnaziji v Kopru je absolviral primerjalno književnost v Ljubljani, vendar zaradi političnih pritiskov emigriral v Avstralijo še pred diplomo.
Pribac je eden najvidnejših književnih ustvarjalcev slovenske Istre. Izdal je sedem pesniških zbirk, Bronasti tolkač (1962), V kljunu golobice (1973), Kiss me, Koštabona – Poljubi me, Koštabona (2003), Vonj po jasminu (2008), Prozorni ljudje (1991), razširjeni in novi Bronasti tolkač (2000) ter zbirko satiričnih pesmi Podobe zlodjev in svetnikov (2010). Objavljal je v Argentini (Meddobje), Trstu (Most, Mladika) in Ljubljani (Rodna gruda). Vrsto let je v slovenskem in avstralskem časopisju (Slovenski vestnik, Slovenska vest, Resnica, Svobodni razgovori idr.) sodeloval z izvirnimi pesmimi in prevodi, razmišljanji in eseji ter pripravljal tedenske radijske oddaje za avstralske Slovence. Njegova prva pesniška zbirka Bronasti tolkač (1962) je prva slovenska knjiga, izdana v Avstraliji. Pomembna sta tudi njegovo prevajalsko in antologijsko delo.
V enem starejših intervjujev je poudaril, da »prihaja s flišnega, bolj mehkega dela šavrinskih hribov slovenske Istre in da sta odločnost ter trdnost posledica izkustev; da pesem nastaja zlasti v okolju lastne duše in razuma, vplivi pa prihajajo od vsepovsod«. Pregnanstvo in nostalgija po domovini sta močno zaznamovala njegovo ustvarjanje, zlasti v prvem desetletju izseljenstva, vendar ga je zanimal ves svet in tudi avstralsko okolje, v katerem je bival dobra štiri desetletja.
Bert Pribac je bil leta 2012 s strani takratnega predsednika Republike Slovenije Danila Türka odlikovan tudi z redom za zasluge za prizadevno uveljavljanje slovenske istrske kulture in prispevek k premoščanju slovenske politične razdvojenosti.