Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
Ugotavljamo, da je v Obalni regiji potek epidemije pod nadzorom. Kljub hitremu porastu okužb v zadnjem času se je stanje le umirilo. Lokalno se pojavljajo določena žarišča okužbe. Trenutno sta to dva domova za ostarele, in sicer v Izoli in Luciji. Oba imata vzpostavljeno rdečo cono, v katero so preselili okužene oskrbovance doma. V Luciji je bilo dne 25. 11. 2020 skupno okuženih 68 oseb (od tega 23 zaposlenih), v Izoli pa 47 oseb (od tega 12 zaposlenih). Stanje v obeh domovih je pod nadzorom, delo poteka po ustaljenih protokolih.
Na dan 25. 11. 2020 je v posamezni občini naslednje število aktivno okuženih:
MESTNA OBČINA KOPER – 216,
OBČINA PIRAN – 135,
OBČINA IZOLA – 106,
OBČINA ANKARAN – 9.
Skupaj je torej bilo dne 25. 11. 2020 v Obalni regiji 466 aktivno okuženih.
Ocenjujemo, da je stanje v regiji stabilno in pod nadzorom. Regijska CZ je v stalnem kontaktu s CZ posameznih občin, ki dnevno spremljajo stanje na terenu in bi v primeru poslabšanja sprejele dodatne potrebne ukrepe za zajezitev in obvladovanje epidemije.
Občine nudijo pomoč ranljivim skupinam
Ob razglasitvi epidemije so obalne občine oblikovale krizne štabe ter aktivirale občinske štabe CZ, z namenom zagotavljati nepretrgano izvajanje socialnovarstvenih programov in nudenja pomoči ogroženim ter ranljivim skupinam. Sprejeti so bili tudi dodatni ukrepi za blažitev posledic epidemije (npr. oprostitev plačila najemnine in takse za uporabo javne površine, zagotavljanje nujnega varstva v vrtcih, toplih obrokov za učence, omogočeno je brezplačno parkiranje ipd.).
Programi in ukrepi po posameznih občinah
V Mestni občini Koper izvajanje aktivnosti in ukrepov na lokalni ravni koordinira krizna skupina, ki jo koordinira direktorica občinske uprave, vodi pa župan. Krizna skupina dnevno spremlja izvajanje ukrepov in omejitev za zajezitev in obvladovanje epidemije COVID-19. Na podlagi sklepa Poveljnika CZ RS je aktiviran tudi občinski načrt zaščite in reševanja, s katerim je aktiviran občinski štab CZ v operativni sestavi. Občina vse pomembne informacije za občane objavlja na svoji spletni strani: https://www.koper.si/sl/splosne-informacije/
Mestna občina Koper je v času epidemije omejila poslovanje občinske uprave; sicer nemoteno deluje, vendar veljajo omejitve glede sprejemanja strank, večji del poslovanja se opravlja elektronsko. Občanke in občani ter drugi uporabniki lahko v času uradnih ur pokličejo na telefonsko številko 05/66-46-100 (centrala) oziroma na druge številke posameznih uradov oziroma služb ali pošljejo elektronsko sporočilo na obcina@koper.si .
Občina zagotavlja nepretrgano izvajanje socialnovarstvenih programov ter je njihov obseg v času epidemije še okrepila. Ogroženim in ranljivim občanom se zagotavlja nakup in dostavo živil oziroma zdravil. Občanke in občani lahko dostavo toplih obrokov, pomoč na domu, varovanje na daljavo, nujno dostavo hrane, higienskih pripomočkov in zdravil ter prevoz starejših oseb obrnejo na Gerontološki center Koper (Program Vitica) na številki 030/710-007. Osnovne šole na območju Mestne občine Koper pripravljajo tople obroke za učence vseh razredov, ki si to želijo. Prava toplega obroka je za učence, ki so po odločbi centra za socialno delo upravičeni do subvencioniranega kosila, brezplačna.
Na voljo je več številk za psihosocialno pomoč: 070 550 704 ali 05 66 21 830 – Slovensko nacionalno združenje za kakovost življenja Ozara (OZARA); 05 662 14 84 – Slovensko združenje za duševno zdravje, Dnevni center Šentmar Koper (ŠENT) in 031 388 591 – Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše Koper (SCOMS).
Mestna občina Koper tesno sodeluje z zdravstvom (ZD Koper in SB Izola), izvajalci socialnovarstvenih programov (CSD, RKS ..) ter domovi za starejše občane (ODU Koper) ter v primeru potreb zagotavlja pomoč prostovoljcev pri izvajanju nalog in ukrepov povezanih z epidemijo nalezljive bolezni COVID-19. Trenutno zagotavljajo pomoč RSK OZ Koper pri SB Izola (2 prostovoljca) in PGD Hrvatini pri ZD Koper (4 prostovoljci). Vzpostavljena je evidenca prostovoljcev CZ, ki so pripravljeni pomagati v primeru potrebe.
V občini pozorno spremljajo stanje epidemije nalezljive bolezni Covid-19. Trenutno se je stanje stabiliziralo, tako da dodatni omejitveni ukrepi na lokalni ravni niso bili sprejeti. Javni prevozi se opravljajo skladno z ukrepi in omejitvami odlokov Vlade RS (trenutno vozilo le taksi prevozi). Javne sanitarije, tržnica in igrišča ostajajo odprti. Negospodarske dejavnosti (javni zavodi) se izvajajo skladno s predpisanimi omejitvami.
Za blažitev posledic epidemije bo Mestna občina Koper pomagala svojim občanom in drugim subjektom. Najemniki poslovnih prostorov, za katere velja prepoved neposrednega ponujanja in prodajanja blaga ter storitev, bodo oproščeni plačila najemnine. Gostinski in trgovski ponudniki bodo oproščeni plačila občinske takse za uporabo javne površine. Za starše, ki so zaposleni in varstva ne morejo zagotoviti na drug način, se zagotavlja nujno varstvo v vrtcih. Parkiranje je na vseh javnih parkiriščih Mestne občine Koper brezplačno.
V občini Piran so se občinske službe, Civilna zaščita, Center za socialno delo, Rdeči križ, JP Okolje Piran skupaj z vrtci, šolami, krajevnimi skupnostmi, predstavniki zdravstvenih in socialnovarstvenih programov ter drugimi skupno odzvali na izzive, ki jih je postavila epidemija.
Organizirano je nujno varstvo, med drugim tudi za razvojni oddelek. Za šoloobvezne otroke sta bila nabavljena 102 nova prenosna računalnika. Zagotovljeni so topli obroki v času šolanja na daljavo, tudi za dijake.
Starejšim občanom se zagotavlja pomoč na domu (trenutno je vključenih 109 uporabnikov), vključno s pripravo toplih obrokov v sodelovanju z Vrtcem Mornarček Piran, kot tudi nujni brezplačni prevozi preko programa Prostofer. Dnevni center Školjka Piran deluje in je na voljo uporabnikom, ki nujno potrebujejo dnevno varstvo in pomoč pri negi, ob upoštevanju vseh ukrepov za preprečevanje okužb.
Program Kažun Piran je s pomočjo dodatnih sredstev, ki jih je zagotovila Občina Piran, delil pomoč v obliki bonov za prehranske izdelke ter na terenu zagotavlja pomoč brezdomnim. CZ v programu zagotavlja osebno varovalno opremo in razkužila.
CZ dnevno spremlja stanje v Centru za starejše občane Lucija, kjer nudi logistično in drugačno pomoč. Za najbolj ranljive občane v času epidemije zagotavljajo nujne obroke in dodatne humanitarne pakete, za brezdomne osebe pa zagotavljajo tudi sanitarije in nemoten dostop do pitne vode.
Za osebe v stiski zaradi izgube službe bodo zagotovljena dodatna sredstva za kritje zdravstvenega zavarovanja ter za subvencije najemnin. Okrepljeni so ukrepi aktivne politike zaposlovanja, sofinancirane bodo dodatne zaposlitve preko programa javnih del.
S pomočjo prostovoljcev je zagotovljena nujna preskrba obolelih občanov.
Skupaj s strokovnimi službami skrbijo za to, da so občani deležni vseh rednih oblik pomoči ter jih o vseh oblikah pomoči informirajo preko telefonske številke Centra za socialno delo.
Kontaktne številke za osebe v socialni stiski:
05 671 12 300 – CSD Piran
Ob negotovosti in duševni stiski lahko pokličejo:
040 775 106 – psihologinja v ZD Piran
040 457 430 – dodatna psihološka podpora – v okviru RK Piran
070 550 704 in 05 66 21 830 – pomoč v primeru tesnobe – Ozara Slovenija
030 924 599 – Center za psihoterapijo in psihosocialno pomoč
Zagotavljanje materialne pomoči za socialno ogrožene
05 671 26 40 – Rdeč križ Piran
V občini Izola delavci komunalnega podjetja ob rednem delu izvajajo tudi čiščenje in dezinfekcijo. Razkužujejo tudi klopi in igrala otroških igrišč. Še naprej bodo lepili opozorila za varnostno razdaljo …
V izolski CZ so pripravili prijavnico za prostovoljce, ki bo v kratkem objavljena na spletni strani izolske občine. Skrbno spremljajo stanje v Domu upokojencev Izola, kjer nudijo logistično podporo in pomoč pri nujnih prevozih. Za vzpostavitev rdeče cone izven doma so bili izbrani prostori Doma paraplegikov v Pacugu. Za pomoč pri dostavi hrane do Pacuga so aktivirali prostovoljca gasilca in zagotovili vozilo Gasilske zveze Izola. 24. 11. 2020 je bil ob stavbi nameščen še bivalni kontejner, ki je namenjen za vzpostavitev čiste cone, garderobe za zaposlene.
Organizirano je varstvo za vse otroke, ki to potrebujejo. Prav tako v šolah pripravljajo tople obroke za osnovnošolske otroke in srednješolce, ki so upravičeni do brezplačne prehrane. Rdeči križ izvaja razdeljevanje pomoči vsem, ki to potrebujejo.
051 609 392 – kontaktna številka za oskrbo obnemoglih starejših v samoizolaciji
V občini Ankaran je prav tako organizirano nujno varstvo otrok, razkuževanje javnih površin, izvajanje nadzora nad Odloki Vlade RS o prepovedi zbiranja ljudi, prehajanja občinskih mej ter obveznega nošenja zaščitnih mask, pomoč starejšim občanom, kroničnim bolnikom in drugim osebam, ki bi potrebovale pomoč, predvsem na področju oskrbe z zdravili, živili in drugimi osnovnimi potrebščinami. Organizirani so tudi prevozi ranljivih skupin (starostniki, otroci), brezplačni topli obroki za učence in dijake, ki imajo subvencionirano prehrano, ter možnost plačljivega toplega obroka za vse ostale občane. V občini deluje mreža prostovoljcev za zagotovitev računalniške podpore in opreme za vse otroke, ki jo potrebujejo.
051 288 197 – kontaktna številka za oskrbo ogroženih in starejših občanov
Občine v Obalni regiji tesno sodelujejo z vsemi pristojnimi organizacijami (ZD, CSD, RK, NIJZ,…).
Vzpostavljeno imajo tudi svojo mrežo prostovoljcev, ki se jih lahko vključi v izvajanje nalog in ukrepov, povezanih z epidemijo nalezljive bolezni covid-19, v kolikor bi se izkazala potreba.
Občine vse aktualne informacije, vezane na epidemijo, objavljajo na svojih spletnih straneh, preko družbenih omrežij in lokalnih medijev.
Dodatne informacije so dostopne na telefonskih številkah občin.
Kontaktne številke:
MESTNA OBČINA KOPER: 05/66 46 100
OBČINA PIRAN: 05/67 10 300
OBČINA IZOLA : 05/66 00 100
OBČINA ANKARAN: 05/66 53 000
Podpora štab CZ Obalna