Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
Rak materničnega vratu je ena tistih oblik raka, ki jo lahko preprečimo, če pravočasno odkrijemo predrakave spremembe. Ker se bolezen dolgo let razvija neopazno in brez očitnih znakov, je pomembno, da ženske opravljajo preventivne in redne ginekološke preglede, tudi če nimajo ginekoloških težav.
Državni program Zora omogoča ženskam, starim od 20 do 64 let, da brezplačno opravijo bris, s katerim se odkriva spremembe celic materničnega vratu, še preden bi lahko postale rakave. Če je izvid dveh zaporednih brisov, ki sta bila opravljena v razmaku enega leta, negativen, se osebo ponovno povabi na pregled po treh letih. Če pa je izvid pozitiven oziroma patološki, je treba z nadaljnjimi preiskavami ugotoviti, za kakšne spremembe gre. Le pravočasno odkrite spremembe in zgodnje zdravljenje uspešno preprečita nastanek raka.
Razvoj predrakavih sprememb in raka na materničnem vratu povzročajo tudi nekateri nevarnejši genotipi človeških papilomavirusov (HPV), ki živijo v naši koži in sluznici. Okužbe s HPV so zelo pogoste, saj se vsaj enkrat v življenju okužimo skoraj vsi. Prenašajo se s tesnimi stiki s kožo ali sluznico okužene osebe, med različnimi deli telesa pa se lahko prenašajo tudi z rokami. Večina okužb s HPV poteka brez bolezenskih znakov, okužbe pa so po večini prehodnega značaja in brez posledic minejo v enem do dveh letih. Le več let trajajoče okužbe z nevarnejšimi HPV lahko povzročijo predrakave spremembe materničnega vratu in raka. Te spremembe so nevidne in ne povzročajo težav, zato jih lahko odkrijemo le z mikroskopskim pregledom brisa materničnega vratu, ki se ga vsaka tri leta opravi preko državnega presejalnega programa Zora.
Za čim boljšo zaščito pred okužbo s HPV se priporoča upoštevanje načel varne spolnosti, Program Zora pa priporoča tudi cepljenje 12-letnih deklic proti HPV v rednem programu cepljenj, saj se bo tako še dodatno izboljšala učinkovitost preprečevanja raka materničnega vratu.
V obdobju 2017–2020 je znašala pregledanost žensk v občini Izola 66,7 %. Želimo si, da bi se v program Zora vključilo še večje število žensk, zato vabimo vse, da se odzovejo vabilu in obiščejo svojega izbranega ginekologa.
Več informacij o programu Zora in o preventivnih ginekoloških pregledih si lahko zagotovite:
– pri izbranem osebnem zdravniku ali pri izbranem ginekologu,
– na spletni strani programa Zora: www.zora.onko-i.si,
– na elektronskem naslovu: zora@onko-i.si ali
– v Centru za krepitev zdravja ZD Izola (zaradi epidemiološke situacije začasno ne izvaja vseh svojih aktivnosti).
Živa Žerjal, NIJZ OE Koper