Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
V okviru projekta »Prazgodovinska gradišča in etnobotanika za trajnostni turizem in razvoj podeželja – od Krasa do Kvarnerja (preko Brkinov, Čičarije in Istre)« – KAŠTELIR, se je v sredo, 7. novembra 2018, na Gradu Štanjel odvil čezmejni dogodek 1. DAN KAŠTELIRJEV.
Dopoldanske ure so bile namenjene 1. sestanku projektnih partnerjev, v popoldanskem času pa so projektni partnerji projekt predstavili strokovni, znanstveni in širši javnosti. Sledil je slavnostni podpis namere za ustanovitev ČEZMEJNEGA KONZORCIJA ZA KAŠTELIRJE – GRADIŠČA, kar bo tudi eden izmed najpomembnejših načrtovanih dosežkov projekta. Namero so podpisali projektni in pridruženi partnerji, trinajst občin iz Slovenije in ena iz Hrvaške – s širšega območja Primorske, Istre ter Kvarnerja – ter 22 drugih institucij, torej skupaj preko 50 podpisnikov.
Rdeča nit projekta KAŠTELIR so ostanki gradišč (kaštelirjev), te danes prezrte kulturne dediščine, ki izhaja iz prazgodovinskega obdobja (iz bronaste in železne dobe – iz 2. in 1. tisočletja pr. n. št.). Njihova presenetljiva gostota na širšem območju Primorske, Istre ter Kvarnerja priča o skupnih naravnih danostih in skupni zgodovini ter enovitosti tega območja v prazgodovini. Z zaraščanjem gradišč, izseljevanjem lokalnega prebivalstva ter izgubo tradicije in povezav s starodavno preteklostjo, pa se izgublja tudi znanje o takrat rastočih rastlinah tega območja in njihovi uporabi. Zato je glavni namen projekta aktivno ohranjanje dediščine gradišč, in sicer z njihovim ovrednotenjem, zaščito, oživitvijo ter promocijo. S projektom želimo obuditi tudi starodavno povezanost ljudi z rastlinami in jo tako predstaviti za sodobni čas, da bo služila trajnostnem čezmejnem turizmu, razvoju podeželja in sonaravnemu ravnanju z okoljem.