Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
Občina Izola kot projektni partner projekta Podporne točke EUSAIR, ki je sofinanciran iz program Interreg ADRION s podporo Javnega zavoda za spodbujanje podjetništva in razvojnih projektov (JZP) Občine Izola, je koordinirala oddajo projektnega predloga LIFE NOAH (LIFE Northern Adriatic Open Sea Habitats and Species) evropskega programa LIFE v višini 4,47 milijona €, pri čemer je celoten projekt ocenjen na 6,67 milijona €. Gre za uresničevanje strateškega projekta 3MSP (Spremljanje in upravljanje zaščitenih morskih vrst) stebra za okoljsko kakovost znotraj strategije EUSAIR, ukvarja pa se z izboljšanjem življenja velikih pliskavk, glavatih karet in vranjekov (vrsta morske ptice iz družine kormoranov) na specifičnih področjih severnega Jadranskega morja. Te tri vrste so namreč ključne za ohranjanje določenih ekosistemov, tako na kopnem kot v morju in na nebu. Obenem nudijo popoln vpogled v vrednost biotske raznovrstnosti in ohranitvenega stanja severnega Jadrana kot celote ter v vplive podnebnih sprememb. Projekt bo omogočil opredelitev ohranitvenih ukrepov z uporabo t. i. ekosistemskega pristopa za ublažitev lokalnih groženj in za krepitev odpornosti na svetovno podnebno krizo. Vodilni partner projekta je Univerza na Primorskem, medtem ko so ostali partnerji slovensko Društvo za opazovanje in proučevanje ptic, italijanska Inštitut za varovanje okolja in okoljske raziskave ter Fundacija Cetacea in Inštitut Modri svet, Hrvaški prirodoslovni muzej ter hrvaško Ministrstvo za okolje.
Poznavanje priobalnega pasu Jadranskega morja je dobro, o območjih odprtega morja pa znanja ni dovolj oziroma so območja raziskana zgolj iz zraka ali posameznih, nesistematičnih opazovanj. To območje severnega Jadrana je tudi vrzel oziroma ranljivost znotraj omrežja Natura 2000 ter je hkrati območje, ki ga Konvencija o biološki raznovrstnosti priznava kot »posebno ekološko ali biološko pomembno območje« (EBSA) severnega Jadrana. Je tudi področje z največjim regionalnim ribolovom in z vse večjim pomenom za pomorski promet in energetski razvoj.
Glavni cilj projekta je zato zmanjšati tveganje za zgoraj naštete ogrožene vrste z analizo njihovega trenutnega stanja, ranljivosti ter prihodnjih groženj. Z zbiranjem novih in ustreznih podatkov z namenskimi raziskavami in analizami, vključno s senzorji za biološko beleženje in s tehnologijami sledenja, bo projekt prispeval k razumevanju okoljskih sprememb, ki ogrožajo te vrste. Poleg tega bo projekt povečal zmogljivost upravljanja območij, zagotovil priložnosti za sodelovanje državljanov v znanosti in prispeval k utemeljitvi razširitve omrežja Natura 2000 na območja na morju. Na ta način bo projekt prispeval ne le k ugodnemu stanju ohranjenosti teh vrst, temveč k dobremu okoljskemu stanju celotne regije. V regiji se bodo izvajali posebni ukrepi ob upoštevanju prisotnosti drugih trenutnih in načrtovanih pobud za ohranjanje, vključno z novo predlaganimi območji Nature 2000, območji z omejenim ribolovom in območji EBSA.