Najverjetneje ste opazili, da so se tigrasti komarji kljub preventivni akciji zatiranja ličink izredno namnožili. Njihov razvojni krog v poletnem času traja namreč zgolj od 6 do 8 dni, komarjem pa za preživetje zadostujejo že majhne količine stoječe vode.
Za preprečevanje širjenja in povečevanja številčnosti tigrastih komarjev je zelo pomemben doprinos prav vsakega občana.
Kako ukrepati?
V okolici svoje hiše, na njivah in pokopališčih:
- izpraznite posode z vodo, ki jih ne uporabljate, in jih postavite z dnom navzgor, jih prekrijte, pospravite v zaprt prostor ali na drug način preprečite, da v njih zastaja voda;
- vsak teden odstranjujte predmete in odpadke, v katerih se lahko zadržuje voda;
- praznite in umivajte podstavke cvetličnih lončkov;
- v vazah z rožami na pokopališčih tedensko menjujte vodo;
- vsak teden menjujte vodo v posodah za zalivanje, napajanje živali in drugih posodah na odprtem;
- očistite zamašene strešne žlebove in talne kanale, nepredušno zaprite zadrževalnike vode, ki se jih ne da izprazniti (sodi, cisterne) ter pazite, da se v ponjavah ne nabira deževnica.
Če z vodo v teh dneh posebej varčujete zaradi suše, pa le kanite vanjo sredstvo Aquatain za zatiranje razvoja tigrastega komarja.
Ne prezrite!
Brezplačne ampule so občanom še na voljo na sedežu JP Komunala Izola.
Pripravek deluje mehansko. Na vodni gladini ustvari film, ki preprečuje dihanje in razvoj komarjevih ličink ter polaganje jajčec. Ne obremenjuje okolja in ni škodljivo za ljudi, živali, rastline ter druge organizme. Sredstvo je priporočljivo nanašati večkrat. Z enim samim mililitrom preprečimo razvoj komarjev v 1m3 vode.