Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
Na današnjem delovnem obisku v slovenski Istri si je okoljski minister Uroš Brežan na terenu ogledal območje nekdanje obalne ceste, ki povezuje Občino Izola in Mestno občino Koper, ter izkazal velik interes za celovito ureditev tega priobalnega pasu.
Občina Izola si z Mestno občino Koper prizadeva urediti območje nekdanje obalne ceste vse od zaprtja za promet pred petimi leti. V ta namen sta župana Danilo Markočič in Aleš Bržan marca letos podpisala akcijski načrt in soglašala z izvedbo projektne naloge za medobčinsko načrtovanje priobalnega pasu Koper–Izola. V okviru projekta je predviden skupni javni arhitekturni natečaj, ki bo upoštevajoč mnenja nosilcev urejanja prostora zagotovil urbanistične rešitve za ureditev dotičnega območja.
Usmeritve za ureditev so natančneje opredeljene v Pomorskem prostorskem planu, lani sprejetem državnem aktu. Na nekdanji obalni cesti predvideva območje za kopanje, potapljanje ter ostale vodne športe: natančneje ureditev obale za kopanje s pomoli in plavajočimi ploščadmi ter dostopov v morje za potrebo vodnih športov, vendar zunaj območij ranljivih habitatnih tipov; prav tako je predvidena ureditev pristana za lokalni morski potniški promet; dovoljeno je ohranjanje in predstavitev arheološke dediščine ter opravljanje raziskovalne dejavnosti.
Za nadaljnje urejanje območja je skladno s predhodno določenimi smernicami nosilcev urejanja prostora za kulturno in naravno dediščino treba izvesti pregled habitatov in izračun nosilne kapacitete slovenske obale. Obe nalogi sta v pristojnosti države, zato si je stanje na terenu danes ogledal tudi minister za okolje in prostor Uroš Brežan. »V okviru nove kohezijske politike za obdobje 2021–27 iščemo možnost, kako bi to cestno povezavo uredili na čim bolj atraktiven in ljudem prijazen način, tudi z mislijo na varovanje narave. Gre za izjemno priložnost za obe lokalni skupnosti, ki jo je treba izkoristiti v naslednji finančni perspektivi,« je pojasnil minister.
Naloga občin in države je zato pospešiti procese, da bo do leta 2029 to območje urejeno s predvideno zeleno infrastrukturo in valorizirano naravno ter kulturno dediščino. Ureditve so ocenjene na štiri milijone evrov na izolski strani in tri milijone evrov na koprski strani. Priprava akcijskega načrta in koordinacija projekta sta potekala v sodelovanju z Javnim zavodom za spodbujanje podjetništva Občine Izola ob sofinanciranju preko projekta Podporne točke EUSAIR iz programa Interreg ADRION.
Na fotografiji z leve: direktor JZP Izola Iztok Škerlič, župan Občine Izola Danilo Markočič, minister za okolje in prostor Uroš Brežan, župan Mestne občine Koper Aleš Bržan in poslanec Državnega zbora Robert Janev.