Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
Bliža se veseli december, čas praznovanj, srečanj in druženj. Obiski postanejo bolj pogosti, večkrat se odzovemo vabilu na praznično kosilo ali večerjo, dogodki po mestnih trgih in stojnicah pa nas vabijo k nazdravljanju vsemu, kar smo doživeli v zadnjem letu in kar pričakujemo v novem.
Stalni spremljevalec ob vseh teh priložnostih je tudi alkohol, ki zelo skazi sliko bleščečega praznovanja in skriva precej bolj temno plat: dobra polovica odraslih prebivalcev Slovenije pije alkohol na visoko tvegan način. Največ je takih, ki sicer večjih količin alkohola ne pijejo redno, se pa najmanj enkrat na leto opijejo. Žal se prevečkrat zgodi, da taka oseba tudi sede za volan, posledično pa je vožnja pod vplivom alkohola razlog za kar tretjino prometnih nezgod s smrtnim izidom. Poleg tega alkohol pomembno vpliva na pojav več kot 200 različnih bolezni, poškodb in zastrupitev. V Sloveniji tako vsak dan v povprečju umrejo tri osebe samo zaradi vzrokov, ki jih lahko neposredno pripišemo alkoholu. Ni pomembno, katere vrste alkoholnih pijač pijemo, saj je enaka količina čistega alkohola prisotna v 1 dl vina, 2,5 dl piva ali 0,3 dl žganja – vsaka merica vsebuje 10 g čistega alkohola, ki ga naša jetra razgradijo v približno dveh urah, kar kaže, da je alkohol v telesu še dolgo prisoten.
Z vidika zdravja varna količina alkohola ne obstaja. Niso problem samo bolezni, fizične posledice pitja alkohola, poškodbe ali smrti. Posledice se kažejo tudi v odnosih, družini, službi in širše v celotni družbi.
Ker smo kot družba, ki živi v mokri kulturi, zelo dopustljivi pri pitju in opijanju, se posameznik težko zaveda, da je že dolgo na meji škodljivega pitja alkohola in da je korak do zasvojenosti zelo majhen. Pot iz zasvojenosti v zdrav način življenja pa je zelo dolga in naporna, tudi če nam ob strani stoji strokovnjak.
Zato je še toliko bolj pomembno zgodnje prepoznavanje, svetovanje in pomoč osebi, ki pije tvegano ali škodljivo in še ni odvisna od alkoholnih pijač. Ta pozornost naj bo usmerjena tudi nase, ne le na druge.
Kadar pri sebi zaznamo povečano pitje alkohola ali pomislimo, da so naše težave z zdravjem ali v odnosih z bližnjimi povezane z našim pitjem alkohola, se lahko posvetujemo tudi s strokovnjakom v zdravstvenem domu.
Delavnica za opuščanje tveganega in škodljivega pitja alkohola oz. SOPA (Skupaj za odgovoren odnos do pitja alkohola) je novost v okviru preventivnega programa Skupaj za zdravje, ki se izvaja za odrasle v Centrih za krepitev zdravja oz. v Zdravstvenovzgojnih centrih znotraj zdravstvenih domov. Udeležba je brezplačna za osebe z urejenim obveznim zdravstvenim zavarovanjem, za sodelovanje ni potrebna napotitev zdravnika. Gre namreč za individualna srečanja, na katerih nam bo strokovni delavec nudil oporo, da svoj odnos do pitja alkohola pobliže pogledamo in se posvetimo urejanju svojih pivskih navad. Vodil nas bo skozi pet temeljnih in vzdrževalni srečanji, skozi katera bomo osvojili nov, bolj zdrav način življenja, brez tveganih vedenj.
Če se delavnic za podporo pri opuščanju čezmernega pitja alkohola ne moremo ali ne želimo udeležiti, vseeno pa nas zanima in bi si želeli nekoliko pobliže pogledati svoj odnos do alkohola, je na voljo anonimna in brezplačna spletna aplikacija Trenutki zase, ki jo najdemo na spletni strani www.sopa.si.
Bolj zdrav odnos do pitja alkohola bo pozitivno prispeval k boljšemu zdravju nas in naših bližnjih, zato naj bo ena od novoletnih zaobljub tudi: Ko piješ manj ali nič, je tebe več za vse.
Ko želimo spremeniti svoje pivske navade: CKZ Izola: 05 663 50 05
|
Ana Peršič