Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
Pretekli konec tedna je Društvo oljkarjev Slovenske Istre (DOSI) sklenilo ocenjevanje oljčnega olja letnika 2022 s tekmovanjem za Zlato oljčno vejico, ki mu pripisujejo velike zasluge za dvig kakovosti slovenskega, še zlasti istrskega oljčnega olja. Letos je bilo tekmovanje izvedeno že enaintridesetič, in sicer v soorganizaciji z Znanstveno raziskovalnim središčem Koper (ZRS). Zaradi boljše preglednosti in lažjega razumevanja rezultatov so bili vsi vzorci olja ocenjeni v eni sami kategoriji. Tudi slovesna razglasitev rezultatov je bila po več letih organizirana kot samostojna prireditev DOSI.
Na letošnjem tekmovanju je 71 pridelovalcev predstavilo 86 vzorcev olja. To je več kot podvojena količina v primerjavi z lansko, s katero se spet približujemo najboljšim časom, ko smo za Zlato oljčno vejico prevzeli 100 vzorcev ali več. Olja je ocenjeval mednarodno akreditirani nacionalni panel pri Inštitutu za oljkarstvo ZRS Koper po mednarodnih standardih ocenjevanja oljčnega olja. Vsi vzorci so bili dostavljeni v ocenjevanje v nevtralni embalaži in s šifrirano, ocenjevalcem nepoznano oznako. Tudi letos smo ohranili mednarodni značaj tekmovanja, saj so bili med prijavljenimi vzorci poleg slovenskih tudi trije iz Italije in trije s Hrvaške. Ocenjevalci ocenijo olja s točkami od 0 do 100, pri čemer je treba za zlato priznanje doseči najmanj 80 točk, za srebrno priznanje od 75 do 79 točk in za bronasto priznanje od 70 do 74 točk. Olja s prepoznano senzorično napako se izločijo. Rezultati ocenjevanja potrjujejo, da znamo pridelati vrhunsko olje. Od 86 vzorcev jih je kar 62 (72 %) prejelo zlato priznanje s povprečno oceno 89 točk. Omeniti velja, da je najbolje ocenjeno olje doseglo kar 97 od 100 možnih točk. Devet vzorcev je prejelo srebrno priznanje, šest vzorcev pa bronasto. Med ocenjenimi vzorci so ocenjevalci pri osmih ugotovili senzorične napake – ta olja so bila izločena. Da je naše olje danes na tako visoko kakovostnem nivoju, so morala biti na začetku tudi kdaj izločena. To se je dogajalo tudi tistim oljkarjem, ki so danes v samem svetovnem vrhu. In to pomeni, da smo nekje v procesu pridelave in predelave storili napako, ki jo je treba popraviti. Namen tekmovanja je ravno ta, da se na napakah učimo in izboljšujemo.
Na osnovi prvega ocenjevanja je bilo izbranih 10 najbolje ocenjenih olj. V prvo deseterico so se letos uvrstili:
Izmed teh desetih vzorcev olj je v ponovnem krogu ocenjevanja mednarodni panel, sestavljen iz ocenjevalcev iz Slovenije, Hrvaške in Italije, izbral šampiona in dva vicešampiona, ne glede na oceno v prvem krogu ocenjevanja.
Šampionski naziv si je prislužil pridelovalec ALELA MARKOČIČ/VESEL za vzorec ALELA, vicešampiona pa sta postala DARIO & ROBI GLAVINA z vzorcem »PIRANSKO ZLATO« ter OLEA D'ISTRIA – EKOLOŠKA DRUŽINSKA KMETIJA z vzorcem MAURINO.
Zaključne prireditve se je udeležila tudi direktorica občinske uprave Občine Izola Vesna Rebec.
V uvodnem delu je dr. Vasilij Valenčič predstavil postopek ocenjevanja oljčnega olja v akreditiranem laboratoriju. Za popestritev dogajanja je z glasbenimi točkami poskrbel priznani istrski glasbenik Mitja Kodarin. Vsem prejemnikom priznanj je predsednik DOSI Elvin Klobas izročil priznanja z rezultati in aromagramom. Priznanja za uvrstitev med deset najbolje ocenjenih olj in za vicešampiona je podelila vodja laboratorija pri Inštitutu za oljkarstvo dr. Milena Bučar Miklavčič. Priznanje za doseženi naziv šampion Zlate oljčne vejice 2023 je predstavnikoma kmetije Alela Markočič Vesel podelil župan občine gostiteljice, Aleš Bržan. Prireditev je s plačilom kotizacije za oljkarje iz občine Izola finančno podprlo Turistično združenje Izola.
Društvo oljkarjev Slovenske Istre