Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
Gibalne sposobnosti so skromno dedno pogojene. Nanje najbolj vpliva fenotip – torej koliko jih natreniramo v mlajših letih. Vendar koliko vpliva spanje oziroma pomanjkanje spanca na te sposobnosti?
Mnogi strokovnjaki so podobnega mnenja, da zdrav, umirjajoč spanec regenerira mišice, živce ter možgane. Ker pa so vse gibalne sposobnosti (tudi hitrost, koordinacija in ravnotežje) povezane z osrednjim živčnim sistemom in mišicami, je spanec ključnega pomena pri njihovem delovanju. Sinhroniziran človeški spanec dokazano zmanjšuje aktivacijo simpatičnega živčnega sistema, kar rezultira z zmanjšano stopnjo porabe kisika. To je v neposrednem nasprotju z draženjem simpatikusa, kar se dogaja pri telesni vadbi. Čeprav je veliko raziskav narejenih o vplivu deprivacije spanca na performans športnikov, je zelo malo takšnih, ki bi ugotavljale odziv vadbe na akutne periode spanja.
Leta 2009 so naredili zanimiv preizkus o tem, kako pomanjkanje spanca vpliva na vzdržljivost. Ugotovili so, da so preizkušanci, ki 30 ur niso spali, v 30 minutah pri 60 % srčnega utripa pretekli 5 % krajšo razdaljo od ostalih. Merili so tudi druge fiziološke pokazatelje, kot so VO2 max ter temperatura kože, vendar večjih sprememb ni bilo.
Podobne rezultate so v istem letu dobili pri preizkusu merjenja sposobnosti turških odbojkarjev v stanju nenaspanosti in utrujenosti ter leta 2004, ko so merili rekreativne tekače v srednjih letih. Ugotovili so, da se aerobne sposobnosti izboljšajo po eni uri spanja.
Leta 2008 so merili vpliv pomanjkanja spanca na maksimalno moč. Ugotovili so, da deprivacija spanca na koncu noči (zjutraj) veliko bolj vpliva na moč kot odvzem spanca na začetku noči. Isto so merili tudi 2007 ter ugotovili, da je pri upadanju moči zaradi pomanjkanja spanca bolj pomembna psihološka kot fiziološka komponenta; zato bi tukaj najbolj pomagala motivacija. Ko so leta 1996 merili vpliv pomanjkanja spanca na moč pri osmih vrhunskih športnikih, pri dvigovanju submaksimalnih obremenitev, so ugotovili, da ena slabo prespana noč ne vpliva vidno na submaksimalno moč.
Dejstvo pa je, da je mogoče z določenimi poživili vzdrževati nivo efektivnosti kljub pomanjkanju spanca. Da bi ena skodelica kave šla skozi ledvice ter sečila, je potrebnih 24 ur. Ljudje, ki spijejo nekaj skodelic kave na dan, vročo čokolado ali gazirane pijače, imajo veliko kofeina v krvnem obtoku. Stimulacija, pridobljena s kofeinom, lahko ovira spanec, še posebej dober spanec. Telo mora porabiti energijo za odvajanje kofeina, poleg tega pa istočasno pridobi manj energije zaradi pomanjkanja spanca, kar tvori začarani krog. Svež zrak je naslednji dejavnik, ki vpliva na količino ter kakovost spanca. Pomembna je tudi hrana, ki jo zaužijemo pred spanjem. Če se najemo preden gremo spat, potem med spanjem telo porabi veliko energije za prebavo, namesto za druge funkcije.
Prispevek je povzet po diplomskem delu Vpliv pomanjkanja spanca na psihofizične sposobnosti turističnih vodnikov na daljših potovanjih iz leta 2010, katerega avtor je Vojko Vučković, prof. športne vzgoje in mag. ter asistent na Fakulteti za vede o zdravju v Izoli.
Medobčinska uprava Istre