Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
V Trstu so zabeležili prvi primer okužbe s čikungunjo, virusno vročinsko boleznijo tropskega pasu, ki jo prenaša tigrasti komar. Tržaške oblasti so minuli petek izvedle dezinfekcijo v širši okolici športnih stadionov Grezar in Rocco na območju četrti Valmaura. Odredil jo je tržaški župan Roberto Dipiazza, kot poroča Primorski dnevnik, so razkužili območja v premeru do 200 metrov od žarišča okužbe.
To je že peti primer čikungunje v Italiji, tri primere so odkrili v Venetu in enega v Toskani. Nove primere pripisujejo povečanemu številu komarjev zaradi nadpovprečno toplega vremena v tem obdobju. Čeprav gre za virusno bolezen, značilno za tropske kraje, se predvsem zaradi turizma širi tudi v druge dele.
Virus čikungunje prenaša tigrasti komar iz rodu Aedes albopictus. Za bolezen so med drugim značilni povišana telesna temperatura, glavobol, slabost in bruhanje. Spremljajo jo tudi bolečine v sklepih, ki se lahko nadaljujejo še po akutni fazi. Bolezen običajno mine v petih do sedmih dneh ali v največ dveh tednih, navaja Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). V Sloveniji se ni doslej okužil še nihče, zaznali pa so nekaj primerov okužb pri tistih, ki so zboleli pred prihodom v našo državo ali kmalu po vrnitvi iz tropskih krajev.
Kako preprečimo širjenje tigrastega komarja?
Ker tigrastim komarjem za preživetje zadostujejo že majhne količine stoječe vode, je pomembno, da v okolici hiš, na njivah in pokopališčih:
- praznimo posode z vodo, ki jih ne uporabljamo, jih postavimo z dnom navzgor, prekrijemo, pospravimo v zaprt prostor ali na drug način preprečimo, da bi v njih zastajala voda;
- odstranimo predmete in odpadke, v katerih se lahko zadržuje voda;
- praznimo in operemo podstavke cvetličnih lončkov;
- v vazah z rožami na pokopališčih vsak teden menjamo vodo;
- tedensko menjamo tudi vodo v posodah za zalivanje, napajanje živali in v drugih posodah na odprtem;
- očistimo zamašene strešne žlebove in talne kanale, nepredušno zapremo zadrževalnike vode, ki jih ne moremo sprazniti (sodi, cisterne), ter pazimo, da se v ponjavah ne nabira deževnica;
- če posod in drugih vodnih zadrževalnikov ne moremo sprazniti, jih pokrijemo.