Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
Ko oseba potrebuje nujno medicinsko pomoč, šteje vsaka minuta. Včasih se zgodi, da ekipa zdravstvenih delavcev ne more priti v oddaljeno naselje dovolj hitro ali rešuje življenja na drugem območju. V takih primerih je ključno ukrepanje prvih posredovalcev.
To so posamezniki, ki praviloma nimajo zdravstvene izobrazbe, vendar so usposobljeni za prvo pomoč in opremljeni za posredovanje. Vključeni so v sistem t. i. tihega aktiviranja sil za zaščito in reševanje. Odzovejo se na poziv dispečerske službe ter na kraju dogodka izvajajo ukrepe za ohranitev življenja pred prihodom službe Nujne medicinske pomoči (NMP). Prvi posredovalci, poklicani na pomoč, živijo v neposredni bližini, zato so lahko najhitreje pri bolniku ali ponesrečencu.
Proces aktiviranja ekipe prvih posredovalcev
Ko Regijski center za obveščanje prejme poziv za pomoč na številko 112, zdravnik ekipe NMP presodi, ali bo k ponesrečencu oziroma bolniku napoten prvi posredovalec – o tem se odloča v primerih suma na srčni zastoj, tujka v zgornjih dihalih s hudo zaporo dihalnih poti ali pri hudi zunanji krvavitvi, ne pa v primeru prometnih nesreč. Prvi posredovalci so obveščeni o potrebi po ukrepanju preko posebne aplikacije.
O programu prvih posredovalcev
Vzpostavljen je bil leta 2017 na pobudo Rdečega križa Koper in Civilne zaščite na območju Kopra ter Ankarana. Potreba po nujni medicinski pomoči presega občinske meje, še zlasti pri prometnih nesrečah z več udeleženimi v času turistične sezone, zato sta se vključili v program tudi občini Izola in Ankaran, vodi pa ga Rdeči križ Koper. Financiran je iz občinskih proračunskih sredstev, medtem ko so prvi posredovalci prostovoljci, ki za svoje delo ne prejmejo plačila, licenco pa obnavljajo vsako leto. Nedavno se je za prve posredovalce usposobilo tudi šest izolskih prostovoljcev iz vrst gasilcev, članov PGD Korte, izobraževanja pa se bodo nadaljevala še v prihodnjem letu.