Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
Vsako leto na drugi ponedeljek v februarju z več kot 140 državami po svetu obeležujemo mednarodni dan epilepsije.
Epilepsija je ena najpogostejših nevroloških bolezni. V predelih sveta z razvitim zdravstvom se pojavlja pri približno odstotku prebivalstva. Vzroki nastanka bolezni in simptomi ter znaki so izrazito raznoliki.
Zdravimo jo z zdravili, zato je zelo pomembno, da ljudje z epilepsijo redno jemljejo predpisana zdravila in se držijo navodil za zdravo življenje. Osebe z epilepsijo so sposobne za večino telesnih in duševnih aktivnosti, zaposlitev, športov itd., a morajo upoštevati nekatere omejitve.
Epileptični napadi
Epileptične napade ločimo na dve skupini: na tiste, kjer je motena funkcija možganov v celoti (splošni, generalizirani napadi), ter na napade, kjer je motena le funkcija dela možganov (parcialni napadi).
Večina napadov se zgodi nenadoma in brez opozorila. Trajajo kratek čas in se sami zaključijo. Pogosto ne vemo, kaj je njihov vzrok. Lahko so posledica poškodbe ali okužbe možganov, krvavitev, tumorjev, alkohola, nekaterih presnovnih ali dednih motenj. Po obliki so zelo raznoliki. Oseba ima navadno vedno enake napade, pri nekaterih pa se pojavljajo različne oblike.
Kaj storiti ob napadu?
Kdaj poklicati reševalce ali zdravniško pomoč?
Barva, ki jo povezujemo z epilepsijo, je vijolična. V znak ozaveščanja o epilepsiji se bomo nocoj tudi v Izoli pridružili pobudi Društva Liga proti epilepsiji Slovenije in osvetlili z vijolično Podestatovo palačo v Verdijevi ulici.