Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
Global Footprint Network vsako leto izračuna dan okoljskega dolga na podlagi podatkov o nacionalnem odtisu* in biokapaciteti. Letos je tako svetovni dan ekološkega dolga 1. avgusta, v Sloveniji pa smo ta dan dosegli že 25. aprila.
Dan okoljskega dolga označuje datum, ko letno povpraševanje in poraba naravnih virov presežeta vse, kar lahko Zemlja proizvede ali obnovi v celem letu. Pri meritvah v Sloveniji sta še posebej kritična sektorja mobilnosti in gradnje.
Ob svetovnem dnevu so v organizaciji Global Footprint Network opozorili, da se je v zadnjih petih letih trend ekološkega dolga sicer nekoliko izravnal, kljub temu pa napredek pri zamiku dneva ekološkega dolga še vedno ni dovolj hiter in ambiciozen glede na razsežnost izzivov, s katerimi se soočamo.
“Letošnji dan ekološkega dolga nas kritično opominja, da naravne vire uporabljamo 1,7-krat hitreje, kot jih lahko planet obnovi. Z osredotočanjem na inovativne rešitve, povezane z mesti, energijo, hrano, prebivalstvom in planetom, lahko bistveno premaknemo datum. Zavezani smo izvajanju teh sprememb ter zagotavljanju trajnostne prihodnosti, v kateri sta varnost virov in okoljska stabilnost dosegljivi za vse,” je ob tem opozorila predstavnica organizacije Debora Barioni.
Medtem ko je 1. avgust svetovni dan ekološkega dolga, je bil v Sloveniji že 25. aprila - to pomeni, da smo na ta dan porabili vse naravne vire, ki jih zemlja lahko obnovi v enem letu, v Srbiji 23. maja, na Madžarskem 25. maja, na Hrvaškem 28. maja, v Črni gori 30. maja, v Severni Makedoniji 7. junija, na Kosovu 8. julija, v Albaniji pa bo 23. septembra.
Vir: Press Release Earth Overshoot Day 2024 English - Earth Overshoot Day (footprintnetwork.org)
Medobčinska uprava Istre
(*) Pri izračunu odtisa med drugim upoštevajo prehranske vire, dobrine in storitve, ki jih uporabljamo vsak dan (oblačila, les), uporabo naravnih območij in površino gozda, ki bi ga potrebovali, da bi porabil CO2, ki ga 'pridelamo.'