Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
Danes, 10. oktobra, obeležujemo dan potujočih knjižnic. Prvi slovenski potujoči knjižničar Lovro Stepišnik je deloval že v drugi polovici 19. stoletja. Da bi knjige čim bolj približal bralcem na podeželju, jih je s košem prenašal po pohorskih vaseh. Veliko kasneje, leta 1973, je v okviru osrednje koprske knjižnice zapeljal po naših cestah tudi prvi bibliobus. Trenutno V Sloveniji deluje 14 potujočih knjižnic, vse kot organizacijske enote oziroma oddelki splošnih knjižnic.
Drugi bibliobus Knjižnice Koper – nastal z nadgradnjo kamionskega podvozja – parkiran na trgu Brolo.
Z njim so knjige v vasi, šole, vrtce in podjetja prinašali polnih 16 let. Foto: kamra.si.
»Potujoče knjižnice niso samo vozila, ki dostavljajo gradivo, temveč prave knjižnice z vsemi funkcijami, tudi z dostopom do interneta in računalnikov. Še posebej v manjših skupnostih lahko postanejo središča druženja, kjer se ljudje srečujejo in udeležujejo različnih dejavnosti, kar prispeva k socialni povezanosti in krepi lokalne skupnosti. Izjemno pomembna je tudi njihova vloga pri podpori skupinam uporabnikov, kot so starejši, invalidi in otroci,« je za Delo povedal bibliotekar Matjaž Stibilj, predsednik Sekcije za potujoče knjižnice pri Zvezi bibliotekarskih društev Slovenije.
Knjižnica na kolesih Osrednje knjižnice Srečka Vilharja Koper stoji na nadgrajenem avtobusnem podvozju in naložena s knjižnim gradivom lahko tehta do 13 ton. Dostopna je tudi gibalno oviranim osebam. V njej sta zaposlena dva bibliotekarja, ki na terenu preživita od šest do sedem ur dnevno. Bibliobus mesečno obišče 73 postajališč v šestih občinah: Izoli, Kopru, Piranu, Divači, Ilirski Bistrici in v občini Hrpelje - Kozina. V Izoli ima postanke na štirih lokacijah: v središču Kort, v Kortah pri šoli, na Maliji in na Šaredu. Delovanje potujoče knjižnice letno sofinancira tudi Občina Izola iz proračunskih sredstev.